☻Anglický plnokrevník☺

9. března 2008 v 23:35 | Horse-boy |  plnokrevníci
Anglický plnokrevník
Fotky anglického plnokrevníka najdeš tady ...

Anglický plnokrevník

VZHLED:
Anglický pln. je vysoký, štíhlý, jemě stavěný kůň s dlouhýma nohama a hřbetem. Velká hlava s rovným profilem a velkýma očima je nasazena na dlouhém, elegantně prohnutém krku. Má nápadně dlouhou, šikmou lopatku a výtazný kohoutek. Tělo může mít dlouhé a štíhlé, ale záď musí být svalnatá, i když někdy bývá skloněná. Jedním s výrazných rozdílů proti arabským koním je obdélníkový rámec, zatimco arab má čtvercový. Končetiny má suché, ušlechtilé s váraznými klouby, které musejí dobře odolávat tlaku ve vysokých rychlostech. Kosti konřetin by měly bít ploché a tvrdé. Angličtí plnokrevníci jsou vždy jednobatevní, nejčastěji se vyskytují hnědáci a ryzáci, méně často pak vraníci a bělouši.PŮVOD: Anglický pln. byl záměrně vyšlechtěn poměrně malou skupinkou Angličanů koncem 17. a počátkem 18. století, v době, kdy se zásluhou královské rodiny dostihy dostaly velice do módy. Při svém hledání rychlejšího koně začali majitelé koní z řad vyšší i nižší šlechty křížit importované hřebce-ohnivé araby a berbery s klisnami domácího původu, hlavně skotskými gallowayi, často používanými ke sportu. Genetické kvality nově yšlechtěných koní brzy prokázaly jejich výkony na závodní dráze, a taky bylo zřejmé, že vzniklo nové plemeno, kterémů již další křížení nemůže nijak prospět. První vydání Generální plemenné knihy, v níž byly zaznamenány podrobné rodokmeny všech koní, použitých při vzniku plemene, vyšlo v Británii v roce 1791 a obsahovalo jména 354 klisen. 42. vydání z roku 1998 jich obsahuje 23 237 a jsou zde odkazy na dalších 48 podružnýh plemenných knih. roztroušených po celém světě od Kypru až po USA. První svazek československé plemenné knihy anglických plnokrevníků vyšel v roce 1921 a navazoval na starší plemenné knihy rakousko- uherské.

VYUŽITÍ:
Je to výhradně sportovní kůň, použivaný k dostihům, převážě rovinným a je vhodný i pro military.Pro své vynikající vlastnosti byli plnokrevníci využívani k získávání jiných sportovních, nebo pracovních plemen. Tak vznikl např.Anglický polokrevník, kůň vyšší a těžší než plnokrevník, skutečně všestranný. Angliský pln. se podílel i na vzniku angloaraba, amerického klusáka, amerického jezdeckého koně a dokonce i českého teplokrevníka. Výborným sportovním koněm, který patří mezi anglické plnokrevníky je kůň kinského.
CHARAKTERISTIKA:
Anhliský pln. poměrně pozdě dospívá, může být nervní a snadno vzrušivý. Akce končetin je dlouhá a nízká, i když někteří jedinci mohou mít kolenní akci vyšší. Potřebuje teplo, dobrou potravu a pravidelnou péči.Nedokáže přežít v přírodních podmínkách, kde se střídají extrémní teploty. Většinou je odvážný, silný, miluje rychlý cval, velmi dobře skáče a je vděčný za laskavé zacházení.
Měří okolo 160-175cm a váží asi 500-600kg.
Barley Turc:
Když se koncem 17. století výbojní Turci oběvili při svých taženích povážlivě blízko evropského středu- až v Uhrách, vytáhly proti nim i anglické oddíly- a snimi i jistý kapitán Robert Barley. Při obléhání města vídně se mu podaří skutečně husárský kousek: Proplížil s do tureckého tábora, mezi pruhovánými stani našel uvaziště koní, a ukořistil, o čem už dávno snil: krásného orientálního hřebce. Přivlastnil si ho a pojmenoval Barley Turc. Vraník se projevil jako mimořádně bystré a chytré zvíře, zejmény když v jedné bitvě zachránil svému pánovi život, a to doslova o vlásek. Válečné zásluhy hřebce pak kapitán ocenil tím, že ho zařadil na poněkud klidnější a příjemější působiště- do chovu v Durhamu, mezi královské klisny. V jeho linii pak pokračoval Jigg a jeho syn Herold, narozen roku 1758, od něhož také pocházejí mimijiné koně jako Toutbillon a Tetrach. Potomci tohoto koně zvítězili nejméně v tisíci dostizích.
Darley Arabian:
Druhý hřebec byl potomek jedné z nejcennějších Mohamenových klisen Ku-Hai-Lan. Narodil se roku 1702 a získal ho lord Thomas Darley od šejka Mirzy v syrském Damašku výměnou za zbraně. Úskočný šejk si však
Darley Arabian
obchod záhy rozmyslel a požadoval nádherného očtyřletka zpátky. A protože Darley Arabův požadavek odmítl, Mirza zareagoval po svém: jednoduše nechal zabít každého, kdo se pokusil koně vyvézt ze země. Darleyho námořníci tiché měsíční noci hžebci ovázali kopyta látkou, vyvedli ho na pobřeží, opatrně naložili do podpalubí britské plachetnice a vytáhli kotvu... Ráno Mirzovy hlídky zmateně pobíhaly po břehu a bezmocně střílely do vzduchu. Loď s hřebcem nyní pojmenovaným Darley Arabian, však už byla daleko na moři. Rozlícený Mirza napsal královně Anně žádost o bezpodmínečné vrácení koně. Ta, místo aby žádosti vyhověla, požehnala novému plemeníku ve svých stájích. Tento kůň byl ze všeh tří plemeníků nejúhlednější, a měřil 152 cm. Jeho syn z klisny Betty Leedes- Flyinf Childers, byl prvním velkým koněm, který zvítězil v Newmarketu. Jeho vlastní bratr Baltlett´s Childers, splodil Squirta, jehož potomek byl Marse, otec Eclipse, který nebyl nikdy poražen. Eclipse založil druhou linii, od které se odvozují i některé významné linie 20. století.
Godolphimn Barb:
Třetí hřebec byl Godolphin Barb, původem berber, narozený kolem roku 1724 patrně v Jemenu.
měJeho životní cesta byla krátká, plná nejasností a absorudit, ale zakončena osudově šťastnou náhodou. Do Evropy se dostal pod jeménam Bu Sham (Nepravý), jako dar francouzském upanovníkovi Ludvíku XV. Ve dvoře si s ním nevěděli rady, v módě byli andalusští a neapolští koně, mezi kterými Bu Sham svou postavou vskutku nevinikal. Tak hřebce poněkud malého a ne příliš pohladného, odprodali pařížskému obchodníkobi. Kůň pak tahal po stě káru s vodou. Surové zacházení, hlad a zanedbaltelnost z něho udělaly zlé a zchátralé zvíře- v takovém stavu se dostal do rukou pokoutných handlířů- za směšnou čásku ho odkoupil jistý Coke a převezl do Anglie. V první hospodě ho však propil, uhradil Bu Shamem útratu. I hostinský se nevábného koně rád zbavil, jakmile našel zájemce.Tak šel Bu Sham z ruky do ruky. Nakonec se ocitl ve stáji pro vysloužilé koně lorda Godolphina. Svou kariéru plemenného hřebce zahájil kuriózním způsobem: hřebec Hobgoblin (pravnuk Darleye Arabiana) nechtěl připustit klisnu Roxanu, podkoní ji tedy potají připustil Bu Shamem. Ze spojení se narodil hřebeček Lath, který se projevil jako absolutní favorit na dostihové dráze. Podkoní přiznal jeho pravý původ.
Potěšený lord pak Bu shama pokřtil svým jménem. Z "Královskými klisnami zplodil sice výjmečně, ale už nepříliš početné potomstvo- byl přece jenom ž starý a poznamenaný pohnutým životem. Dalším synem Godolphina Barba byl Cade. Ten se stal otcem Matchema, narozeného roku 1748, který je zakladatelem třetí linie. Ačkoli některé z těchto linií už neexistují, pocházejí z nich významní plemeníci jako Curwen Bay Barb či Unknown Arabian, hřebec po zakladatelské klisně Old Bald Peg, k němuž lze vystopovat v rodokmenech plnoktevníků 20.století miliony vztahů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anulka Anulka | 10. března 2008 v 13:50 | Reagovat

je to hodne zajimave  alibi se mi to pokracuj v tom dal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.